Vaikų odontologija

Vaikų dantų gydymas (vaikų odontologija) – nelengva užduotis (o gal net iššūkis) tiek gydytojui, tiek vaikui ir jo tėvams.

Todėl pati svarbiausia vaikų odontologijos sritis – ėduonies profilaktika. Juk būtų taip paprasta, jei vaikams, o ypač patiems mažiausiems, dantų gydymo net nereikėtų patirti!

Kodėl reikalingos ankstyvos konsultacijos su vaikų odontologu?

  • sužinosite, kaip prižiūrėti vaiko dantis nuo pačių pirmųjų išdygimo;
  • kartu aptarsite taisyklingą mitybą, kuri gali padėti apsaugoti vaiko dantis nuo ėduonies;
  • gausite individualių patarimų, kokias priemones rinktis jūsų vaiko dantų valymui;
  • sužinosite naudingos informacijos, kaip išvengti ortodontinių problemų ateityje;
  • jei bus reikalinga, kartu su gydytoju aptarsite galimą dantų ėduonies profilaktikos planą: suplanuosite dantų higienos vizitus, vaikas ir tėvai bus apmokyti valyti vaiko dantis, aptarsite dantų fluoravimo ir/ar silantavimo klausimus.

Kada reikia apsilankyti pirmam vizitui?

Pirmas vizitas pas gydytoją odontologą turėtų būti išdygus pirmajam dantukui, dažniausiai tai įvyksta tarpe iki pirmųjų vaiko gyvenimo metų. Vizitas yra skirtas labiau ne pačiam pacientui, o jo tėvams/globėjams. 

Gydytojas apžiūrės vaiko burną, pakonsultuos burnos higienos priemonių klausimais, sveikos mitybos dantims aspektais, kurie gali padėti apsaugoti vaiko dantis nuo ėduonies. Pamokys, kaip geriau išvalyti vaiko burną. Jei bus reikalinga, kartu su gydytoju aptarsite galimą dantų ėduonies profilaktikos planą: suplanuosite dantų higienos vizitus, aptarsite dantų fluoravimo ir/ar silantavimo klausimus. Sužinosite naudingos informacijos, kaip išvengti ortodontinių problemų ateityje. 

Visa tai labai svarbu, nes pagrindinis vaikų odontologo darbas – kartu su tėvais apsaugoti jų vaikų dantis nuo ėduonies, stabilizuoti jau esamus pažeidimus, jeigu jų vis dėlto nepavyko išvengti, ir gydyti tuos ėduonies pažeistus dantis, kuriems gydymas jau yra būtinas.

Kokios pagrindinės vaikų dantų ligų priežastys?

Tiek vaikų, tiek suaugusių dantų ligų priežastys yra tos pačios:

  • – nepakankamai gera higiena ir netinkama mityba;
  • – laikas, kadangi nuo to, kaip greitai kreipiamasi pas gydytoją odontologą priklauso ir danties prognozė.

Dažnai tėvai klaidingai galvoja, jog dantų ligos yra įgimtos, nulemtos genetiškai – jei dantys genda patiems tėvams, ges ir vaikui. Deja, genetika dantų ligų pasireiškime lemia tik labai mažą dalį, o visa kita yra mūsų pačių rankose. 

Ar odontologijos procedūros vaikams yra skausmingos?

Šiuolaikinėje odontologijoje pasitelkus įvairias modernias technologijas ir medžiagas, iš tiesų, yra įmanomas vaikų dantų gydymas be skausmo ir baimės. Skausmo valdymui labai svarbi yra efektyvi vietinė nejautra, kuri atliekama visų galimai nemalonių procedūrų metu. Na o dantų gydymo baimė dažniausiai atsiranda arba dėl nemalonių patirčių praeityje, arba dėl nežinojimo/nesupratimo, kas vyksta ir kas bus.

 

Šie abu dalykai yra įveikiami! Susipažinkite su vaiku odontologu patys ir supažindinkite su juo vaiką dar prieš planuojamas procedūras  –  taip vaikas žinos, kas jo laukia, kas planuojama ir jausis drąsiau, be to labiau pasikliaus jau anksčiau matytu gydytoju. Nemalonioms  patirtims pamiršti prireiks daugiau laiko, bet su tėvų ir kvalifikuoto vaikų odontologo pagalba, vaikas tai tikrai gali  – pasitikiėkite juo.

Kaip paruošti vaiką pirmam vizitui pas odontologą?

Pirmas vaiko vizitas odontologijos klinikoje yra labai svarbus ir neretai nulemia tolimesnį vaiko santykį su odontologija. Labai svarbu, jog tėvai prieš šį vizitą tinkamai pasiruoštų:

  • Svarbu niekada nelaukti, kol ims skaudėti. Nuo mažens ugdant teisingą įprotį apsilankyti pas gydytoją profilaktiškai ateityje gali pavykti išvengti sudėtingo gydymo ir skausmo.
  • Trumpai papasakokite, ką gydytojas darys  – vaikučiui reiks atsisėsti į kėdę, plačiai išsižioti, leisti suskaičiuoti dantis. 
  • Jeigu vaikas turi sesę/brolį ar kitą artimą giminaitį, kuris puikiai gydosi dantis, galima ateiti kartu su vaiku pažiūrėti, kas ir kaip vyksta. Galima vaikams parodyti su odontologija susijusius filmukus, paskaityti knygeles.
  • Neperduokite vaikui savo baimių ir nemeluokite. Jeigu žinote, jog teks gydyti dantuką, nesakykite „Tau nieko nedarys“, nes daryti teks. O susitarti su vaiku, kuris iš tėvų pasakojimų nusiteikė visai kitaip, neretai būna iššūkis.

Tinkamiausios vaikų dantų priežiūros priemonės:

  • Dantų šepetėlis. Šepetėlis turi būti minkštas, ne per didelis, patogiai tilpti vaiko burnoje. Jei sunku pasiekti tolimiausius dantis galima naudoti vieno danties šepetėlį.
  • Dantų pasta. Pasta turi būti su fluoru, ją parenka gydytojas odontologas, atsižvelgiant į vaiko amžių, ėduonies atsiradimo riziką.
  • Dantų siūlas. Būtina dantų priežiūros priemonė netgi vaikams, kadangi dantų šepetėlis niekaip neišvalo tarpdančių. Jei siūlą naudoti nepatogu, galima įsigyti siūlą specialiuose laikikliuose, su jais yra patogiau manipuliuoti mažoje vaiko burnoje.

Pirmųjų krūminių dantų silantavimas

Apie šeštuosius vaiko gyvenimo metus pradeda dygti pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys. Tai yra dantys, kurie lieka visam gyvenimui. Dažnai tėvai net nežino, jog pas vaiką išdygo nuolatinis krūminis dantis, nes joks pieninis dantis vietoj jo neiškrenta. Tik ką išdygusio nuolatinio danties paviršiuje gausu vagelių, griovelių – vietų, kuriose lengvai gali pradėti kauptis maistas ir prasidėti danties gedimas. Todėl labai rekomenduojama atvykti šių dantų silantavimui. Silantas – lyg labai skysta plomba, kuri padengia vageles, griovelius ir sukietėjusi sudaro mechaninį barjerą, neleidžia kauptis maistui. Mokslu įrodyta, jog silantai yra puiki papildoma profilaktikos priemonė, padedanti kaip įmanoma ilgiau išlaikyti dantis sveikus.

Ką daryti įvykus vaiko danties traumai?

Įvykus bet kokiai traumai burnos srityje yra būtina pasirodyti gydytojui odontologui, tai galioja tiek pieniniams, tiek nuolatiniams dantims. Svarbu tai padaryti kaip įmanoma greičiau, nes kai kurių traumų atvejais nuo to, kaip greitai pavyks gauti odontologinę pagalbą, priklauso ir pačio danties likimas. Gydytojas odontologas apžiūrės traumuotą dantį, pagal galimybes atliks rentgeno nuotrauką, paskirs gydymą, papasakos apie potrauminį režimą ir stebėjimą. Atsiminkite – jei nulūžo dalis danties ar net jei vaikas pilnai išsimušė dantį jį dar galima išgelbėti. Visas danties daleles surinkite, įdėkite į sandarų indą su pienu ir kaip įmanoma greičiau kreipkitės pas gydytoją odontologą.

Dantų balinimasBurnos higiena Dantų implantacijaLaminatėsDantų protezavimasBruksizmasSmilkinio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų gydymasPeriodontologinis gydymasEndodontinis gydymas