Dantų protezavimas

Dantų protezavimas yra atkuriamosios odontologijos šaka, nukreipta į prarastų dantų ir jų struktūrų atstatymą dirbtinėmis medžiagomis. Priešingai kitoms odontologijos sritims, dantų protezavimas dažniausiai yra neatsiejamas nuo glaudaus bendradarbiavimo su dantų laboratorija, kurioje yra gaminami protezai.

Kada reikalingas?

Netekus vieno ar daugiau dantų, ar esant dideliems struktūriniams dantų pažeidimams (dėl negydyto ėduonies, dantų dilimo proceso, traumų ir kt.) protezavimas yra būtinas, ypač jeigu norime atkurti gražius ir taisyklingus dantų lankus. Žinoma, dantų protezavimas yra atliekamas ne tik funkciniu, tačiau ir estetiniu tikslu (pvz., dantų laminatės).

Ar galima atidėlioti?

Mūsų organizmas geba prisitaikyti ir kompensuoti tam tikrus struktūrinius pokyčius, kurie burnoje atsiranda netekus vieno ar kelių dantų, pvz., gretimi dantys stumiasi prarasto danties link ir taip sumažina atsiradusį tarpą. Kramtymo funkcija iš esmės išlieka, tačiau yra pažeidžiamas dantų lanko vientisumas, užtikrinantis tolygų kramtymo jėgų pasiskirstymą ir estetinį vaizdą. Ilgaeiniui atsirandantys pokyčiai apsunkina dantų atkūrimą ateityje, kuomet gali prireikti didesnio masto gydymo procedūrų ir papildomų išlaidų.

Esant tam tikro laipsnio struktūriniams dantų vainikų pažeidimams ir/ar didelės apimties užpildams, atsiranda rizika dantų lūžiams. Tokius dantis kartais gali prireikti net pašalinti. Laiku atliktas kokybiškas danties protezavimas prailgina danties gyvavimo laiką burnoje.

Kokie yra galimi dantų protezavimo būdai?

Prarastus dantis galima atkurti įvairių tipų ir modifikacijų išimamais protezais, taip pat fiksuotais tiltiniais protezais ant savų dantų, tiltiniais, vainikiniais ar hibridiniais protezais ant implantų.

Pažeistų dantų vainikų atkūrimui, priklausomai nuo to, kiek struktūrų yra prarasta, galima panaudoti ne tik vainikėlius, dengiančius visą likusio danties paviršių, tačiau ir dalinius vainikėlius, dar žinomus kaip užklotai, įklotai ir, žinoma, laminatės. Šios restauracijos padengia likusį nepažeistą danties paviršių, o mikroskopinio surišimo technologija užtikrina danties ir restauracijos tvirtą susijungimą į vientisą struktūrą.

 

Iš kokių medžiagų yra gaminami dantų protezai?

Dantų vainikus atstatančios ir dengiančios restauracijos šiais laikais daugiausia gaminamos iš įvairių keramikos rūšių, kurios savo fizikinėmis savybėmis atkartoja natūralų dantį (pvz., stiklo keramika, cirkonio oksido keramika ir kt.). Svarbu paminėti, jog anksčiau plačiai naudoti metalo keramikos protezai šiai dienai daugeliu savybių (ypač vizualinėmis) jau nusileidžia kai kurioms bemetalės keramikos rūšims, todėl taikomi vis rečiau. Kalbant apie išimamus protezus, standartiškai šie yra gaminami derinant įvairių rūšių plastmasės ruošinius ir metalų lydinius.

Kokia yra dantų protezavimo eiga?

Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis yra konsultacija, kurios metu ne tik pacientas apibūdina savo situaciją ir išsako lūkesčius, tačiau ir gydytojas padeda pasirinkti tinkamiausią situacijos sprendimo būdą. Kiekvienas pacientas yra išsamiai ištiriamas, jam sudaromas gydymo planas, supažindinamas su gydymo alternatyvomis. Atliekant didelės apimties dantų protezavimą (ypač priekinių dantų), sudaroma galimybė pacientui pamatyti ir pajausti būsimą šypseną. Tuo tikslu atliekamas skaitmeninis šypsenos planavimas, modeliuojamas dantų maketas, kuris iš kompozitinės medžiagos yra perkeliamas pacientui ant dantų ir įvertinamas. Protezavimas susideda iš kelių etapų, kurių metu atliekamas paruošiamasis gydymas, pritaikomos laikinos ir galutinės restauracijos. Protezuotais dantimis ir išimamais protezais būtina kruopščiai rūpintis, todėl rekomenduojame kartą per metus atvykti profilaktinei apžiūrai pas protezavusį gydytoją bei periodiškai lankytis pas burnos higienistą.

Laminatės

Jeigu susidomėjote dantų laminatėmis, greičiausiai Jūsų netenkina esama dantų forma, dydis ar spalva, o galbūt Jūsų dantys yra padengti senomis restauracijomis, kurias norėtumėte pakeisti. Kad ir kokia būtų priežastis, dantų laminatės per pastaruosius kelerius metus ypač išpopuliarėjo socialiniuose tinkluose, kuriuos užtvindė šypsenų transformacijų nuotraukos.

Prieš ir po nuotraukos gali sukurti jausmą, jog tai paprastas ir greitas būdas sukurti gražią šypseną, tačiau iš tiesų procesas yra sudėtingesnis nei iš pažiūros atrodo. Taigi svarbu žinoti kelis faktus.

Kas gi yra tos dantų laminatės?

Iš esmės tai plonos plokštelės, priklijuojamos prie Jūsų dantų ir paslepiančios natūralią jų spalvą, formą ar poziciją burnoje. Laminatę galima gaminti ir ant vieno danties (pvz., patyrėte traumą ir dabar turite vieną dantį su pakitusia spalva), ir ant daugiau dantų. Laminatės gali būti dalinės (nedengiančios viso danties) arba pilnos (dengiančios visą danties priekinį paviršių) – viskas priklauso nuo individualios situacijos.

Ar visi norintys gali darytis dantų laminates?

Nors galutinį sprendimą ir priima Jūsų odontologas, tačiau dauguma žmonių, užsitikrinančių gerą burnos higieną ir turinčių sveikas dantenas, gali rinktis laminates kaip būdą pagražinti savo šypseną. Kai kuriais atvejais gali prireikti ir ortodontinio gydymo. Pasitarus su odontologu turite nuspręsti, kuris variantas Jūsų šypsenai yra tinkamiausias.

Kokios yra skirtingos dantų laminačių rūšys?

Laminatės būna dviejų rūšių: keramikinės ir kompozitinės.

  Keramikinės laminatės

  Tai prie Jūsų dantų klijuojamas individualiai pritaikytas plonas keramikos sluoksnis. Šis yra tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis už kompozitą, tačiau brangesnis.

  Abiejų tipų laminatėms reikalingas ne vienas apsilankymas pas odontologą, tačiau gaminant keramikines laminates proceso eiga yra sudėtingesnė. Visų pirma, odontologas iš skysto kompozito sukuria laikinas laminates, kurios yra tarsi būsimų restauracijų eskizas. Keramikinės laminatės yra atsparios spalvos pokyčiams, todėl labai svarbu parinkti idealiai tinkančią išliekančią spalvą. Tuo tikslu yra atkreipiamas dėmesys į žmogaus akis, odos toną, amžių ir lytį.

  Patvirtinus gydymo planą odontologas nuima Jūsų dantų atspaudus, atlieka rentgeno bei kitas reikalingas nuotraukas. Tuomet Jums yra pritaikomos laikinos laminatės, kurios nešiojamos apie 7–10 dienų, kad pamatytumėte, kaip realiai atrodo Jūsų nauja šypsena. Pasitarus su odontologu ir nusprendus, kokios šypsenos iš tiesų norite, vėl imami atspaudai ir pradedama keramikinių laminačių gamyba. Paruoštos laminatės yra matuojamos ant jūsų dantų, siekiant įsitikinti, kad viskas tinka tobulai.

  Kompozitinės laminatės

  Tai laminatės, gaminamos iš dantų spalvos kompozitinės dervos, kurios yra pigesnės nei keramikinės laminatės, tačiau šiek tiek silpnesnės ir mažiau atsparios spalvos pokyčiams. Odontologas šioms laminatėms pagaminti naudoja tą patį kompozitą kaip ir kitoms dantų plombinėms restauracijoms. Procesui užtenka mažesnio skaičiaus vizitų, tačiau šie yra ilgesni, lyginant su keramikinėmis laminatėmis.

  Ar gaminant laminates reikia šlifuoti dantis?

  Ruošiant dantis laminatėms dažniausiai juos reikia šlifuoti, tačiau viskas labai priklauso nuo individualios situacijos. Spalvą pakeitusius didelius ir susigrūdusius dantis, tikėtina, tikrai reikės šlifuoti norint sukurti norimą šypseną, tačiau turint mažus ir su tarpais išsidėsčiusius dantis didelio šlifavimo galima ir išvengti.

  Dantų laminačių trūkumai

  Laminatės yra ilgalaikės, tačiau neamžinos restauracijos. Specialus cementas laminatę mikroskopiškai suriša su Jūsų dantimi ir jie susijungia į vieną struktūrą. Nepaisant to, keramikines laminates dėl dėvėjimosi proceso ir/arba galimų biologinių ar mechaninių komplikacijų prireikia pakeisti maždaug po 15 metų. Tuo tikslu odontologas atsargiai nugręžia ir pašalina senas laminates bei pradeda visą procesą iš naujo. 

  Svarbu suprasti, jog dantų dengimas laminatėmis dažniausiai yra negrįžtama procedūra, nes dantys yra šlifuojami. Nušlifavus dantis, grįžti į pirminę būseną neįmanoma, todėl dantų laminačių Jums reikės visą likusį gyvenimą. Žinoma, privalumai gali stipriai nusverti trūkumus, tačiau svarbu įsidėmėti, jog tai sprendimas visam gyvenimui.

  Ar skauda darant dantų laminates?

  Laminačių dėjimo procedūra nėra maloni ir trumpa. Priklausomai nuo to, kiek laminačių yra daroma, laikas, praleistas odontologo kėdėje, skiriasi, tačiau gali tekti čia apsilankyti bent kelis kartus po kelias valandas. Odontologas procedūrų metu Jus nuskausmins vietiniais anestetikais, todėl neskaudės. Vis dėlto, nustojus veikti vaistams, kelias valandas galite jausti maudžiantį dantų skausmą, todėl pagal poreikį galima išgerti vaistų nuo skausmo.

  Pripratimo laikotarpis dažnai užtrunka  kelias dienas po procedūros, kurio metu Jūsų sąkandis gali atrodyti pakitęs arba gali kartais paskaudėti. Tokiu atveju odontologas pakartotinai Jus apžiūrės ir įsitikins, ar nieko nereikia pakoreguoti. Skausmas yra laikinas, o su naujais dantimis pacientas apsipranta maždaug per mėnesį laiko.

  Kaip prižiūrėti dantų laminates?

  Norint kuo ilgiau išlaikyti puikiai atrodančią šypseną, būtina pas odontologą (burnos higienistą) lankytis bent du kartus per metus ir nuolat valyti dantis su siūlu ir šepetėliu. Dantų laminatės yra investicija, kuria reikia rūpintis kaip savo dantimis, siekiant jas išlaikyti kuo ilgiau.

  Ar verta darytis dantų laminates?

  Kiekvienas atvejis yra skirtingas, todėl, viskas priklauso nuo to, kaip Jūs vertinate dabartinę savo situaciją, kiek pinigų norite išleisti ir kaip norite įsipareigoti. Kaip ir prieš bet kokį gydymą svarbu sudalyvauti profesionalioje konsultacijoje ir aptarti visus privalumus ir trūkumus. Priklausomai nuo to, kokį rezultatą norite pasiekti, galite išbandyti ir alternatyvas kaip ortodontinis gydymas (breketai ar kapos) ar dantų balinimas.