Dantų protezavimas

Dantų protezavimas yra atkuriamosios odontologijos šaka, nukreipta į prarastų dantų ir jų struktūrų atstatymą dirbtinėmis medžiagomis. Priešingai kitoms odontologijos sritims, dantų protezavimas dažniausiai yra neatsiejamas nuo glaudaus bendradarbiavimo su dantų laboratorija, kurioje yra gaminami protezai.

Kada reikalingas dantų protezavimas?

Netekus vieno ar daugiau dantų, ar esant dideliems struktūriniams dantų pažeidimams (dėl negydyto ėduonies, dantų dilimo proceso, traumų ir kt.) protezavimas yra būtinas, ypač jeigu norime atkurti gražius ir taisyklingus dantų lankus. Žinoma, dantų protezavimas yra atliekamas ne tik funkciniu, tačiau ir estetiniu tikslu (pvz., dantų laminatės).

Ar galima atidėlioti dantų protezavimą?

Mūsų organizmas geba prisitaikyti ir kompensuoti tam tikrus struktūrinius pokyčius, kurie burnoje atsiranda netekus vieno ar kelių dantų, pvz., gretimi dantys stumiasi prarasto danties link ir taip sumažina atsiradusį tarpą. Kramtymo funkcija iš esmės išlieka, tačiau yra pažeidžiamas dantų lanko vientisumas, užtikrinantis tolygų kramtymo jėgų pasiskirstymą ir estetinį vaizdą. Ilgaeiniui atsirandantys pokyčiai apsunkina dantų atkūrimą ateityje, kuomet gali prireikti didesnio masto gydymo procedūrų ir papildomų išlaidų.

Esant tam tikro laipsnio struktūriniams dantų vainikų pažeidimams ir/ar didelės apimties užpildams, atsiranda rizika dantų lūžiams. Tokius dantis kartais gali prireikti net pašalinti. Laiku atliktas kokybiškas danties protezavimas prailgina danties gyvavimo laiką burnoje.

Kokie yra galimi dantų protezavimo būdai?

Prarastus dantis galima atkurti įvairių tipų ir modifikacijų išimamais protezais, taip pat fiksuotais tiltiniais protezais ant savų dantų, tiltiniais, vainikiniais ar hibridiniais protezais ant implantų.

Pažeistų dantų vainikų atkūrimui, priklausomai nuo to, kiek struktūrų yra prarasta, galima panaudoti ne tik vainikėlius, dengiančius visą likusio danties paviršių, tačiau ir dalinius vainikėlius, dar žinomus kaip užklotai, įklotai ir, žinoma, laminatės. Šios restauracijos padengia likusį nepažeistą danties paviršių, o mikroskopinio surišimo technologija užtikrina danties ir restauracijos tvirtą susijungimą į vientisą struktūrą.

Iš kokių medžiagų yra gaminami dantų protezai?

Dantų vainikus atstatančios ir dengiančios restauracijos šiais laikais daugiausia gaminamos iš įvairių keramikos rūšių, kurios savo fizikinėmis savybėmis atkartoja natūralų dantį (pvz., stiklo keramika, cirkonio oksido keramika ir kt.). Svarbu paminėti, jog anksčiau plačiai naudoti metalo keramikos protezai šiai dienai daugeliu savybių (ypač vizualinėmis) jau nusileidžia kai kurioms bemetalės keramikos rūšims, todėl taikomi vis rečiau. Kalbant apie išimamus protezus, standartiškai šie yra gaminami derinant įvairių rūšių plastmasės ruošinius ir metalų lydinius.

Kokia yra dantų protezavimo eiga?

Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis yra konsultacija, kurios metu ne tik pacientas apibūdina savo situaciją ir išsako lūkesčius, tačiau ir gydytojas padeda pasirinkti tinkamiausią situacijos sprendimo būdą. Kiekvienas pacientas yra išsamiai ištiriamas, jam sudaromas gydymo planas, supažindinamas su gydymo alternatyvomis. Atliekant didelės apimties dantų protezavimą (ypač priekinių dantų), sudaroma galimybė pacientui pamatyti ir pajausti būsimą šypseną. Tuo tikslu atliekamas skaitmeninis šypsenos planavimas, modeliuojamas dantų maketas, kuris iš kompozitinės medžiagos yra perkeliamas pacientui ant dantų ir įvertinamas. Protezavimas susideda iš kelių etapų, kurių metu atliekamas paruošiamasis gydymas, pritaikomos laikinos ir galutinės restauracijos. Protezuotais dantimis ir išimamais protezais būtina kruopščiai rūpintis, todėl rekomenduojame kartą per metus atvykti profilaktinei apžiūrai pas protezavusį gydytoją bei periodiškai lankytis pas burnos higienistą.