Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas
Viena dažniausių veido ir burnos srities skausmo priežasčių po dantų skausmo yra smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai (SAŽSS).
Kas yra smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai ir kokios jų priežastys?
Tai grupė sutrikimų, kuri apima minėtus sąnarius, kramtomuosius raumenis ir visus susijusius audinius. Sutrikimo atveju įvairūs fiziniai, elgsenos ir emociniai veiksniai persidengia ir sąveikauja vienas su kitu. Įtakos gali turėti mūsų sukuriama įtampa žandikauliui, pvz., bruksizmas (nuolatinė kramtomųjų raumenų veikla miego ir nemiego metu). Taip pat žandikaulio, galvos ar kaklo traumos, hormoniniai pokyčiai, genų nulemti skirtumai ir tam tikri psichosocialiniai veiksniai, pvz., stresas, nerimas, elgsenos įpročiai. Priešingai paplitusiai nuomonei, dantų sąkandžio anomalijos nėra priežastinis SAŽSS veiksnys, tačiau veikiau kartais atsirandantis padarinys.
Kuo SAŽSS pasireiškia?
Esant minėtiems sutrikimams gali atsirasti šie simptomai ir požymiai: skausmas sąnaryje (priešais ausį) ar kramtomuosiuose raumenyse, sąnario garsai (spragsėjimas, pokšėjimas, traškėjimas), galvos skausmas smilkinio srityje, ausies skausmas arba ūžesys, pasikartojantis žandikaulio užstrigimas ar išnirimas.
Galimos pasekmės:
Didelė dalis pacientų gyvenimo eigoje epizodiškai patiria tam tikrus šių sutrikimų simptomus, kurie nesukelia didesnių apribojimų. Kai kuriems negydomas skausmas ilgainiui gali tapti ilgus metus kamuojančia lėtine problema, kurią suvaldyti yra žymiau sunkiau. O štai sąnario garsai nebūtinai yra kenksmingi, tačiau svarbu žinoti, kaip elgtis, kad neatsirastų papildomų problemų.
Ką daryti?
Svarbu nedelsti ir laiku pasikonsultuoti su gydytoju, kuris padės Jums suprasti sutrikimo priežastis ir rekomenduos gydymą. Daugumai pacientų pagerėja nuo paprastų, nebrangių ir mažai invazyvių gydymo metodų, pvz., švietimas, savęs valdymas (pagalba sau), elgesio keitimo strategijos ar sukandiminės kapos. Sudėtingais atvejais gali prireikti ir chirurginio gydymo (pvz., sąnario kapsulės plovimas priešuždegiminiais preparatais). Svarbu suprasti, kad ortodontinis ar ortopedinis dantų sąkandžio keitimas, kaip SAŽSS gydomoji priemonė, yra moksliškai nepagrįstas ir perteklinis.
Dantų balinimas – Burnos higiena – Dantų implantacija – Laminatės – Dantų protezavimas – Dantų implantacija – Bruksizmas – Periodontologinis gydymas – Endodontinis gydymas