Laminatės
Jeigu susidomėjote dantų laminatėmis, greičiausiai Jūsų netenkina esama dantų forma, dydis ar spalva, o galbūt Jūsų dantys yra padengti senomis restauracijomis, kurias norėtumėte pakeisti. Kad ir kokia būtų priežastis, dantų laminatės per pastaruosius kelerius metus ypač išpopuliarėjo socialiniuose tinkluose, kuriuos užtvindė šypsenų transformacijų nuotraukos.
Prieš ir po nuotraukos gali sukurti jausmą, jog tai paprastas ir greitas būdas sukurti gražią šypseną, tačiau iš tiesų procesas yra sudėtingesnis nei iš pažiūros atrodo. Taigi svarbu žinoti kelis faktus.
Kas gi yra tos dantų laminatės?
Iš esmės tai plonos plokštelės, priklijuojamos prie Jūsų dantų ir paslepiančios natūralią jų spalvą, formą ar poziciją burnoje. Laminatę galima gaminti ir ant vieno danties (pvz., patyrėte traumą ir dabar turite vieną dantį su pakitusia spalva), ir ant daugiau dantų. Laminatės gali būti dalinės (nedengiančios viso danties) arba pilnos (dengiančios visą danties priekinį paviršių) – viskas priklauso nuo individualios situacijos.
Ar visi norintys gali darytis dantų laminates?
Nors galutinį sprendimą ir priima Jūsų odontologas, tačiau dauguma žmonių, užsitikrinančių gerą burnos higieną ir turinčių sveikas dantenas, gali rinktis laminates kaip būdą pagražinti savo šypseną. Kai kuriais atvejais gali prireikti ir ortodontinio gydymo. Pasitarus su odontologu turite nuspręsti, kuris variantas Jūsų šypsenai yra tinkamiausias.
Kokios yra skirtingos dantų laminačių rūšys?
Laminatės būna dviejų rūšių: keramikinės ir kompozitinės.
Keramikinės laminatės
Tai prie Jūsų dantų klijuojamas individualiai pritaikytas plonas keramikos sluoksnis. Šis yra tvirtesnis ir ilgaamžiškesnis už kompozitą, tačiau brangesnis.
Abiejų tipų laminatėms reikalingas ne vienas apsilankymas pas odontologą, tačiau gaminant keramikines laminates proceso eiga yra sudėtingesnė. Visų pirma, odontologas iš skysto kompozito sukuria laikinas laminates, kurios yra tarsi būsimų restauracijų eskizas. Keramikinės laminatės yra atsparios spalvos pokyčiams, todėl labai svarbu parinkti idealiai tinkančią išliekančią spalvą. Tuo tikslu yra atkreipiamas dėmesys į žmogaus akis, odos toną, amžių ir lytį.
Patvirtinus gydymo planą odontologas nuima Jūsų dantų atspaudus, atlieka rentgeno bei kitas reikalingas nuotraukas. Tuomet Jums yra pritaikomos laikinos laminatės, kurios nešiojamos apie 7–10 dienų, kad pamatytumėte, kaip realiai atrodo Jūsų nauja šypsena. Pasitarus su odontologu ir nusprendus, kokios šypsenos iš tiesų norite, vėl imami atspaudai ir pradedama keramikinių laminačių gamyba. Paruoštos laminatės yra matuojamos ant jūsų dantų, siekiant įsitikinti, kad viskas tinka tobulai.
Kompozitinės laminatės
Tai laminatės, gaminamos iš dantų spalvos kompozitinės dervos, kurios yra pigesnės nei keramikinės laminatės, tačiau šiek tiek silpnesnės ir mažiau atsparios spalvos pokyčiams. Odontologas šioms laminatėms pagaminti naudoja tą patį kompozitą kaip ir kitoms dantų plombinėms restauracijoms. Procesui užtenka mažesnio skaičiaus vizitų, tačiau šie yra ilgesni, lyginant su keramikinėmis laminatėmis.
Ar gaminant laminates reikia šlifuoti dantis?
Ruošiant dantis laminatėms dažniausiai juos reikia šlifuoti, tačiau viskas labai priklauso nuo individualios situacijos. Spalvą pakeitusius didelius ir susigrūdusius dantis, tikėtina, tikrai reikės šlifuoti norint sukurti norimą šypseną, tačiau turint mažus ir su tarpais išsidėsčiusius dantis didelio šlifavimo galima ir išvengti.
Dantų laminačių trūkumai:
Laminatės yra ilgalaikės, tačiau neamžinos restauracijos. Specialus cementas laminatę mikroskopiškai suriša su Jūsų dantimi ir jie susijungia į vieną struktūrą. Nepaisant to, keramikines laminates dėl dėvėjimosi proceso ir/arba galimų biologinių ar mechaninių komplikacijų prireikia pakeisti maždaug po 15 metų. Tuo tikslu odontologas atsargiai nugręžia ir pašalina senas laminates bei pradeda visą procesą iš naujo.
Svarbu suprasti, jog dantų dengimas laminatėmis dažniausiai yra negrįžtama procedūra, nes dantys yra šlifuojami. Nušlifavus dantis, grįžti į pirminę būseną neįmanoma, todėl dantų laminačių Jums reikės visą likusį gyvenimą. Žinoma, privalumai gali stipriai nusverti trūkumus, tačiau svarbu įsidėmėti, jog tai sprendimas visam gyvenimui.
Ar skauda darant dantų laminates?
Laminačių dėjimo procedūra nėra maloni ir trumpa. Priklausomai nuo to, kiek laminačių yra daroma, laikas, praleistas odontologo kėdėje, skiriasi, tačiau gali tekti čia apsilankyti bent kelis kartus po kelias valandas. Odontologas procedūrų metu Jus nuskausmins vietiniais anestetikais, todėl neskaudės. Vis dėlto, nustojus veikti vaistams, kelias valandas galite jausti maudžiantį dantų skausmą, todėl pagal poreikį galima išgerti vaistų nuo skausmo.
Pripratimo laikotarpis dažnai užtrunka kelias dienas po procedūros, kurio metu Jūsų sąkandis gali atrodyti pakitęs arba gali kartais paskaudėti. Tokiu atveju odontologas pakartotinai Jus apžiūrės ir įsitikins, ar nieko nereikia pakoreguoti. Skausmas yra laikinas, o su naujais dantimis pacientas apsipranta maždaug per mėnesį laiko.
Kaip prižiūrėti dantų laminates?
Norint kuo ilgiau išlaikyti puikiai atrodančią šypseną, būtina pas odontologą (burnos higienistą) lankytis bent du kartus per metus ir nuolat valyti dantis su siūlu ir šepetėliu. Dantų laminatės yra investicija, kuria reikia rūpintis kaip savo dantimis, siekiant jas išlaikyti kuo ilgiau.
Ar verta darytis dantų laminates?
Kiekvienas atvejis yra skirtingas, todėl, viskas priklauso nuo to, kaip Jūs vertinate dabartinę savo situaciją, kiek pinigų norite išleisti ir kaip norite įsipareigoti. Kaip ir prieš bet kokį gydymą svarbu sudalyvauti profesionalioje konsultacijoje ir aptarti visus privalumus ir trūkumus. Priklausomai nuo to, kokį rezultatą norite pasiekti, galite išbandyti ir alternatyvas kaip ortodontinis gydymas (breketai ar kapos) ar dantų balinimas.
Dantų balinimas – Burnos higiena – Dantų implantacija – Dantų protezavimas – Periodontologinis gydymas – Dantų implantacija – Smilkinio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas – Bruksizmas – Endodontinis gydymas