Periodontologinis
gydymas
Dantenų ligos
Dantenų kraujavimas valant dantis, jų patinimas bei paraudimas – tai pirmieji simptomai, kurie gali reikšti, jog sergate dantenų (periodonto) ligomis. Šių ligų paplitimas siekia net iki 95 proc. įvairiose amžiaus grupėse ir tai yra viena labiausiai paplitusių burnos ligų grupių.
Modesta Domeikaitė
Gydytoja periodontologė
Dantenų ligų priežastys:
Pagrindinė dantenų ligų priežastis – tai minkštosios apnašos ir iš jų susidarantys dantų akmenys, kurie lemia bakterijų kiekio padidėjimą burnoje. Netaisyklinga individuali burnos higiena, tarpdančių nevalymas, nereguliarios profesionalios burnos higienos yra pagrindiniai veiksniai, kurie lemia dantenų ligų atsiradimą ir progresavimą.
Tam tikrų vaistų vartojimas, hormonų disbalansas, rūkymas, stresas, nekokybiški dantų užpildai bei protezai, cukrinis diabetas taip pat yra rizikos veiksniai, kurie, neužtikrinus taisyklingos individualios burnos higienos, labai paspartina periodonto ligų vystymąsi.
Gingivitas
Gingivitas – tai dantenų uždegimas, kada dėl nepakankamos individualios burnos higienos ar laiku neatliktos profesionalios burnos higienos atsiranda dantenų patinimas, paburkimas bei jų polinkis kraujuoti. Šios dantenų ligos metu atsiradę periodonto pokyčiai yra grįžtami – pašalinus ligą sukėlusią priežastį dantis supantys audiniai sugyja be pokyčių. Šios ligos prevencijai itin svarbu užtikrinti taisyklingą dantų ir ypač tarpdančių priežiūrą bei laiku atlikti profesionalią burnos higieną.
Periodontitas
Periodontitas – tai jau pažengusi dantenų liga, kurios metu nyksta dantį supantys minkštieji ir kietieji audiniai. Laiku negydžius dantenų uždegimo( gingivito), liga progresuoja ir įvyksta negrįžtami kaulo, supančio dantis, pokyčiai. Ši liga pavojinga, nes pacientai dažnai ilgai nejaučia jokių simptomų, o į gydytojus kreipiasi jau ligai labai stipriai pažengus, kada atsiranda dantų paslankumas, pūliavimas ar skausmas. Dantenų patinimas aplink dantis dažnai maskuoja tikrąjį kaulo aplink dantis aukštį, kuris gali būti jau gana stirpiai sužemėjęs. Ligos metu formuojasi periodonto kišenės, kuriose kaupiasi minkštosios ir kietosios apnašos, o jos dar labiau pasunkina ligos eigą. Kiekvieno odontologinio vizito metu labai svarbu išsamiai ištirti dantis supančius audinius, nes ankstyva periodontito diagnostika lemia geresnę gydymo prognozę.
Implantus supančių dantenų ligos
Implantus kaip ir dantis taip pat supa dantenos ir kaulas. Nors implantai ir ant jų esantys protezai negali būti pažeisti ėduonies, dantenų ligos prie jų išsivystyti gali. Ligos atsiradimo priežastys ir vystymasis yra gana panašus, tačiau ligos progresavimas yra spartesnis. Labai svarbu užtikrinti gerą individualią burnos higieną bei reguliariai lankytis apžiūroms, nes laiku diagnozuotos perimplantinių audinių ligos yra sėkmingai gydomos. Taip pat svarbu užtikrinti kokybiškus implantą supančius audinius – pakankamą fiksuotų dantenų storį – nes tai didina implanto atsparumą infekcijai.
Gingivito gydymas
Dantenų uždegimo (gingivito) gydymas – tai profesionali burnos higiena, kurios metu yra išvalomi dantų akmenys, pašalinamos minkštosios apnašos, poliruojami dantų paviršiai, kabantys plombų kraštai, mokoma taisyklingos individualios burnos higienos. Sėkmingas gingivito gydymas taip pat negalimas be paciento bendradarbiavimo, nes esant blogai burnos higienai naujos dantų apnašos ir akmenys susidaro labai greitai ir liga vystosi toliau. Taip pat svarbios reguliarios profesionalios burnos higienos, kurių dažnis priklauso nuo individualių paciento savybių – burnos higienos įpročių bei rizikos veiksnių, tokių kaip rūkymas, sisteminės ligos, protezuotų bei plombuotų dantų kiekis bei jų kokybė . Burnos higienistas, įvertinęs visus šiuos veiksnius, rekomenduos individualios burnos higienos priemones bei kito apsilankymo laiką.
Periodontito gydymas
Periodontito gydymas yra sudarytas iš kelių etapų. Pirmiausia, kaip ir gingivito gydymo metu, atliekama profesionali burnos higiena, kurios metu yra šalinami viršdanteniniai akmenys, mokoma taisyklingos individualios burnos higienos. Šį gydymo etapą paprastai atlieka burnos higienistas. Jei dantų akmenų yra labai daug, profesionalią burnos higieną reikia atlikti keletą kartų. Po šio gydymo etapo gyd. periodontologas pakartotinai įvertina periodonto audinius ir, jei reikia, šalina podanteninius akmenis iš likusių periodonto kišenių. Atlikus gydymą, kitas kontrolinis vizitas paskiriamas po 6-8 sav., nes šis laiko tarpas reikalingas periodonto audinių gyjimui. Kontrolinio vizito metu yra vertinami dantis supantys audiniai ir sprendžiama dėl tolimesnio gydymo taktikos. Jei audinių gyjimas yra pakankamas ir visos periodonto kišenės yra iki 5 mm, tuomet yra sudaromas palaikomojo gydymo planas – kaip dažnai reikės atvykti profesionalioms burnos higienoms, norint išlaikyti dantis supančių audinių sveikatą. Jei audinių gyjimas yra nepakankamas ir yra sričių, kuriose periodonto kišenių gylis viršija 5 mm, atliekamas chirurginis periodonto audinių gydymas, kurio technika priklauso nuo individualios situacijos. Po sėkmingo chirurginio gydymo pacientui yra sudaromas palaikomojo gydymo planas.
Svarbu suprasti, jog periodontito gydymo sėkmė labai priklauso nuo paciento motyvacijos ir noro bendradarbiauti. Periodontito gydymas yra procesas, trunkantis visą gyvenimą, nes suprastėjus individualiai burnos higienai ar reguliariai nesilankant profesionalioms burnos higienoms liga, net ir prieš tai sėkmingai susdabdyta, gali atsinaujinti.
Dantų balinimas – Burnos higiena – Dantų implantacija – Laminatės – Dantų protezavimas – Dantų implantacija – Smilkinio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų gydymas – Bruksizmas – Endodontinis gydymas