Dantų šalinimas

Dantų šalinimas – tai procedūra, kurios metu visiškai suardoma jungtis tarp danties ir alveolės (kaulo) ir dantis pašalinamas iš žandikaulio. Dantys gali būti šalinami paprastu arba chirurginiu būdu. Šalinant dantį paprastu būdu, dantis yra išjudinamas ir pašalinamas iš alveolės (kaulo).
Chirurginiu būdu dažniausiai šalinami neišdygę (retinuoti) ar ne visiškai išdygę dantys. Chirurginio danties šalinimo etapai:
Retinuoti protiniai dantys – tai tretieji krūminiai dantys susiformavę galinėje burnos srityje, tačiau dėl vietos stokos negalintys išdygti arba normaliai augti.

1

pjūvis, minkštųjų audinių lopo suformavimas ir atkėlimas;

2

neišdygusio danties ar danties šaknies suradimas, dalies kaulo pašalinimas;

3

danties ar jo šaknų padalinimas;

4

operacinės žaizdos sutvarkymas.
Žmogus įprastai turi 32 dantis. Protiniai dantys suaugusiam žmogui išdygsta paskutiniai. Du dantys būna viršutiniame ir du apatiniame žandikaulyje. Bet taip būna ne visada. Visiškai susiformavę, bet dėl įvairių priežasčių neišdygę dantys vadinami retinuotais. Retinuoti dažniausiai būna protiniai dantys, bet neišdygti gali ir viršutiniai iltiniai, apatiniai prieškrūminiai, taip pat papildomi dantys. Retinuoti protiniai dantys sukelia skausmus, gali pakenkti gretimiems dantims ar sukelti kitas problemas. Šalinti tokius dantis reikia, kai dėl netaisyklingos jų padėties atsiranda minkštųjų audinių pasikartojantys uždegimai, vystosi aplinkinio kaulo cistos ir uždegimai, gretimų dantų vainikų ar šaknų tirpimas, ortodontinės problemos. Dėl savo padėties protinius dantis sunku išvalyti, jie mažiau atsparūs ėduoniui ir dantenų ligoms, todėl kartais rekomenduojama retinuotus trečiuosius krūminius dantis, net ir nesukeliančius simptomų, šalinti siekiant išvengti ateities problemų.

Retinuotų dantų simptomai:

Retinuoti protiniai dantys ne visada sukelia kokius nors simptomus. Tačiau, kai infekuojasi, pažeidžia gretimus dantis ar dantenas, gali sukelti šiuos simptomus ir požymius: Esant šiems simptomams už paskutinio krūminio danties reiktų kreiptis į gydytoją, nes problemos gali būti susijusios su retinuotais protiniais dantimis ir juos reikia pašalinti.
  • skausmą dantų vietoje;
  • paraudusias ir patinusias dantenas;
  • kraujavimą iš dantenų;
  • audinių patinimą apie žandikaulį;
  • blogą kvapą iš burnos, nemalonų skonį;
  • galvos skausmą.
Priežastys Retinuotu protinis dantis tampa, kai dėl vietos stokos negali išdygti ar normaliai augti. Tretieji krūminiai dantys žmonėms dažniausiai išdygsta tarp 17 ir 25 metų amžiaus. Tačiau daugeliu atveju burnos ertmėje yra per mažai vietos protiniams dantims normaliai vystytis, tad dantis tampa retinuotu. Šio reiškinio priežastys įvairios:
  • netaisyklinga besiformuojančio anties užuomazgos padėtis, kai dantis nukrypsta ir remiasi į gretimą dantį arba kaulą, dėl ko negali normaliai išdygti;
  • protiniai dantys neišdygsta dėl vietos trūkumo dantų lanke esant per mažam žandikauliui;
  • ankstyvas pieninių dantų netekimas. Gretimi dantys pasislenka į tuščią vietą, todėl dar neišdygę dantys užblokuojami kaule.
Eiga Retinuotu laikomas dantis gali būti pradygęs iš dalies, kai matosi vainiko dalis, arba jo gali visiškai nesimatyti pro dantenas. Tokį dantį pilnai dengia kaulas ar gleivinė. Pilnai retinuoti dantys dažnai nesukelia jokių simptomų ir nustatomi tik atlikus rentgenogramą. Tačiau tokie dantys gali pakenkti gretimiems dantims juos spausdami arba padarydami jautresniais infekcijai. Spaudimas gali sukelti problemas dėl dantų susigrūdimo ar ortodontinio gydymo sunkumus. Apie retinuotus dantis gali susidaryti cistos, kurios pažeidžia aplinkinį kaulą, dantis, nervus. Cistai supūliavus gali vystytis žandikaulio osteomielitas, veido pūlynai. Retai gali išsivystyti auglys, paprastai ne piktybinis. Esant šioms komplikacijoms gali reikti pašalinti dalį žandikaulio kaulo. Iš dalies retinuoti dantys susisiekia su burnos ertme, todėl yra jautresni dantų ėduoniui. Tokius dantis sunkiau išvalyti, tarp dantenų ir paties vainiko kaupiasi maistas ir bakterijos. Ėduonis gali pažeisti ir gretimus dantis. Higienos apsunkinimas aplink nepilnai išdygusį dantį gali sukelti labai skausmingą, uždegiminę dantenų būklę – perikoronoritą. Ištyrimas Retinuotų dantų sukeliamos problemos išsiaiškinamos apklausus dėl jaučiamų įvairių dantų simptomų, bendros būklės. Retinuoti dantys ir jų padėtis nustatomi apžiūrint burnos ertmę, čiuopiant žandikaulio deformaciją po gleivine ir atliekant įvairias rentgeno nuotraukas. Gydymas Pilnai retinuoti dantys, nesukeliantys jokių skundų, gali būti paliekami. Tačiau paliekant retinuotus dantis galimos komplikacijos: cistų, navikų atsiradimas, dantų lanko stūmimas. Chirurginis neišdygusių dantų pašalinimas būtinas tada, kai:
  • kartojasi uždegiminiai procesai, kurie sukelia skausmą;
  • kai neišdygęs trečiasis krūminis dantis gali lemti jį supančio kaulo bei gretimo danties šaknų rezorbciją (tirpimą);
  • kai neišdygusio danties srityje formuojasi cistos;
  • ortodontinio gydymo tikslu;
  • ne visiškai išdygęs dantis blogai išvalomas dėl prasto priėjimo – tai sąlygoja maisto likučių ir apnašų kaupimąsi bei ėduonies atsiradimą protiniame bei greta esančiame dantyje.
Virškomplektinis retinuotas dantis trukdo išdygti nuolatiniams dantims. Prieš operaciją turi būti gerai įvertinta retinuoto danties padėtis ir jo santykis su greta esančiomis struktūromis (pvz. apatinio žandikaulio nervo kanalu, gretimų dantų šaknimis).