Bruksizmas

Bruksizmas yra kramtomųjų raumenų veikla, kuri gali pasireikšti miego ir/arba ne miego metu. 

Miego metu bruksizmas pasireiškia ritmiškais raumenų susitraukimais, kurių metu griežiama dantimis, arba neritmiškais susitraukimais, kai dėl užsitęsusios raumenų įtampos laikomi stipriai sukąsti dantys.

Ne miego metu pasireiškiantis bruksizmas apibūdinamas dantų sukandinėjimu, žandikaulio raumenų įtempinėjimu arba kitais nereikalingais judesiais.

Kokios yra bruksizmo priežastys?

Neaišku, kas tiksliai sukelia bruksizmą miego metu. Tyrimai rodo, kad tai sudėtingas reiškinys, kylantis iš įvairių mūsų organizmo fiziologinių, psichologinių ir genetinių veiksnių samplaikos. Ne miego bruksizmas, labiausiai tikėtina, susijęs su poreikiu atsikratyti (arba negalėjimu kitaip suvaldyti) emocinės įtampos. Tai gali būti įprotis, įgytas bandant atlikti didelės koncentracijos reikalaujančias užduotis.

Galimos bruksizmo pasekmės:

Laipsniškai kintantis bruksizmo raumenų aktyvumas gali turėti tiesiogiai proporcingą rizikos laipsnį sukelti tam tikrus padarinius sveikatai. Ne visa šiuo terminu apibūdinama raumenų veikla yra žalinga. Vis dėlto kartais ji gali turėti neigiamų išeičių kaip dantų dėvėjimasis, smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ir/arba žandikaulio raumenų skausmai, galvos skausmai ar dantų restauracijų lūžiai.

Ką daryti?

Bruksizmas iš esmės nėra liga ar sutrikimas, tad jo gydyti nereikia. Tai yra mūsų organizmo veikla, kurią galima bandyti valdyti. Šiuo tikslu Jūs galite pasikonsultuoti su šioje srityje dirbančiu odontologu, kuris Jus išsamiai ištirs ir sudarys individualų valdymo planą.

Bruksizmo valdymas susideda iš galimų priežastinių veiksnių šalinimo, žandikaulio raumenų pratimų (kineziterapijos), psichologinių konsultacijų, kognityvinių elgesio strategijų, apsauginių kapų ir medikamentų. Visgi kiekvienu atveju šios priemonės parenkamos individualiai.